Co je to vlastně anime?

1. září 2012 v 15:13 | Ain |  Anime
No něco o anime. Pár článku o vzniku atd...

Anime

Vznik Názvu
Anime je pojem z oblasti animovaných seriálů a filmů. Vzniklo počátkem 20.století během experimentů japonských tvůrců s animačními technikami, které se vyvíjely v Evropě (Německo, Francie...), Spojených státech a v Rusku. V Japonsku se stala animace výbornou náhražkou za méně rozvinutý hraný filmový průmysl. K jejímu rozvoji pomohlo, že v animovaném filmu se mohl děj rozvíjet mnohem volněji než v hraném filmu. Díky animátorům, kteří vyvíjejí prostředí bližší evropskému stylu, se anime uchytilo na evropském trhu lépe než hraný japonský film.
Dělení Anime
Anime jako takové má mnoho podžánrů a podob. Mezi nejznámější z nich patří akční seriály (Baccano!), školní komedie (Ouran Host Club) či fantasy (Hellsing). Anime má většinou předlohu v japonských komiksech, tzv. mangách, ovšem někdy se situace obrátí a úspěšné anime se stane předlohou pro mangu. Na japonském trhu se větší oblibě drží manga, knižní formát má přece jen větší možnost oslovit své příznivce, než na plátno nebo obrazovku vázané anime. Na evropském trhu však anime mírou oblíbenosti vede. O jeho popularizaci se postaraly seriály jako Pokémoni nebo Naruto, z filmů se mezi bílými ďábly nejvíce ujala Cesta do Fantazie. Přímo u nás v Čechách máme dvě stanice, které anime vysílají.
Anime také rozdělujeme na TV seriály, seriály OVA (Original Animated Video) a filmy. Nejznámějšími anime studii v Japonsku jsou Ghibli a Gainax.
Co jiného dodat? Anime je ve 21.století pro Evropany ještě stále novinka. Snad bude v budoucnu anime stejně rozšířené a obvyklé jako klasická filmová produkce.
Historie
První anime bylo vytvořeno ve 20. století, kdy začínají první pokusy s animací. Toto krátké dvouminutové anime z roku 1917 bylo o samuraji, který si chtěl otestovat svůj meč. Pak následovaly další pokusné snímky.
Průlom nastal o 30 let později, kdy byla uvedena Disneyova Sněhurka a sedm trpaslíků. Osamu Tezuka byl tak nadchnut, že začal vytvářet své vlastní krátká a delší díla, která byla inspirována právě Disneyho díly. Proto se mu říká japonský Disney. Rozdíl byl, že si nemohl dovolit vytvářet tak gigantické projekty, takže zjednodušoval některé věci.
V 70. letech začala stoupat popularita mangy, které byly často předělána do anime podoby (zejména ty, od Tezuky). Osamu Tezuka byl průkopníkem anime, nejen, že vytvořil velké množství děl, ale dokonce se nebál jít dál v experimentování. Vytvořil dobré zázemí pro další, kteří pokračovali dál. Například se podílel na zrodu žánru mecha (robotů) a díky tomu vznikla slavná mecha anime Gundam a Macross, která jsou typická pro 80.léta.
V 80. letech mělo v Japonsku anime už své pevné místo a začalo se dostávat dokonce i do zahraničí, kde si za pár let získalo velkou oblibu.

Anime
Anime je zkrácený název pro japonské animované seriály a filmy. Je mnoho názorů proč je vlastně anime tak oblíbené (je z Japonska, pokrývá všechny existující žánry, neexistují zde žádné hranice a omezení,...). Spíš by se ale dalo říct, že si zde každý najde to "své".

Zdroj: Akibahara
Tak doufám že ste se o anime něco více dozvěděly. Doufám že si nemyslíte že vás nějak poučuji.
Pro mě je to velice zajímavé. Někdo si to už na stránkách přečetl.
Milujeme anime ♥♥♥ 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lairai De Oro El Fuego Lairai De Oro El Fuego | E-mail | Web | 1. září 2012 v 15:36 | Reagovat

Hellsing bych asi jako fantasy nebrala,ale což :D

2 Nicol Nicol | Web | 1. září 2012 v 20:50 | Reagovat

Moc pěkný článek. A ano... Milujeme Anime! (teda aspoň já ^^ ♥ )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Design by Lairai :: http://my-magical-wonderland.blog.cz Adobe Photoshop Cs5 Extended Version